0 produse in cos | Utilizator neinregistrat
» Cauta in farmacie
» Categorii produse
» Top Vanzari
» Filtre tigari TARGUARD
» Essentiale N-Forte
» PIASCLEDINE 300 mg
» OSCILLOCOCCINUM GLOBULE
» Aspenter 75 mg
» IBUPROFEN 200 MG
» TONOTIL-N 310 mg
» Antinevralgic - P
» Clotrimazol 1% crema
» PARASINUS
Comanda minima
50 RON
Bioflu plus
13.5 LEI
TVA inclus
PE STOC
Producator : BIOFARM SA
Gramaj : 16 cps
Cand ajunge la mine ?
  • in Bucuresti - termen mediu : 36 de ore
  • in tara - 2 - 5 zile ( transport prin curier )
Cumpara Bioflu plus
1. Ce este Bioflu Plus®, capsule moi şi pentru ce se utilizează 

Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive şi febrei asociate bolilor tractului respirator (de exemplu sinuzite, rinite, faringrte, bronşite). Tratament simptomatic în răceală si gripă.

2. Nu utilizaţi Bioflu Plus®, capsule moi

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan, maleat de clorfeniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale Bioflu Plus®, capsule moi;
- dacă aveţi hipertensiune arterială severă sau necontrolată prin tratament, boală coronariană gravă sau tulburări de ritm cardiac;
- dacă aţi avut în trecut accident vascular cerebral;
- dacă aveţi astm bronsic şi tuşiţi;
- dacă aveţi insuficienta respiratorie;
- dacă aveţi insuficientă hepatoceluiară;
- dacă aveti insuficienţa renală severă;
- dacă aveti probleme uretro-prostatice cu imposibiltatea de eliminare a urinii din vezica urinară totală sau parţială (retenţie urinară);
- dacă aveti obstrucţie piloro-duodenală;
- dacă aven diabet zaharat;
- dacă avefj hipertiroidie;
- dacă aveti glaucom cu unghi închis;
- dacă aveţi sau aţi avut epilepsie sau convulsii;
- dacă alăp'tati sau sunteţi gravidă;
- dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
- dacă utilizaţi inhibitori de monoaminooxidază (în administrarea concomitenta sau în termen de 14 zile de la retragerea acestora);
- la copiii cu vârsta mai mică de 12 ani.

Aveti grijă deosebită când utilizaţi Bioflu Plus®, capsule moi.

Acest medicament este recomandat numai pentru adulţi s adolescenţi. Tuşea productivă este o componentă fundamentala a mecanismului de apărare bronhopulmonară şi de aceea nu trebuie suprimată. Nu se jecomandă asocierea unui expectorant sau mucolitic cu un antitusiv. înainte de prescrierea unui antitusiv trebuie identificate cazurile în care tuşea necesită tratament etiologic adecvat, în special astmul bronşic, bronşiectazia, obstrucţia bronsică, insuficienţa ventriculară stângă de cauze cunoscute, emfjolia pufmonară, tuşea de origine cardiacă, cancerul şi afecţiunile endobronşice. Datorită pseudoefedrinei si clorfeniraminei din compoziţia sa, medicamentul trebuie utilizat cu precauţie la pacienţii care suferă de hipertensiune arterială uşoară sau moderată, afectiunf cardiace, tensiune intraoculară crescută.' Administrarea trebuie făcută cu precauţie în cazul afectării renale uşoare sau moderate (în special în cazul asocierii cu afecţiuni cardiovasculare). Este necesară prudentă în cazul pacienţilor trataţi simultan cu simpatomimetice de tipul derivaţilor de ergotamină, antidepresive triciclice, unii ISRS (inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei) şi medicamente cu efecte supresive asupra activităţii SNC. Nu se va utiliza în asociere cu alte medicamente care contin paracetamol. Se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, induzând hepatită virala (creşte riscul hepatotoxicităţii). Se. va evita consumul de cafea, ceai negru, băuturi energizante, fumatul. In plus, datorită prezenţei dextrometorfanului şi clorfeniraminei nu se recomandă administrarea concomitentă a medicamentului cu alcool etilic sau medicamente care conţin alcool etilic. Tot datorită clorfeniraminei, se recomandă prudenţă la vârstnici, deoarece aceştia pot prezenta:
- sensibilitate crescută la anumite reacţii adverse ale clorfeniraminei, cum sunt: hipotensiunea arterială ortostatică, vertijul, sedarea marcată;
; constipatie cronică (risc de producere a ileusului paralitic). In cazul în care simptomele nu se remit după administrarea de doze uzuale, nu se creşte doza, ci se recomandă reevaluarea situaţiei clinice. Nu se administrează mai mult de 5 zile fără recomandarea medicului. Similar altor medicamente, dacă sunteţi gravidă sau dacă utilizaţi orice alt medicament, se recomandă consultarea medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de administrarea medicamentului.


Utilizarea altor medicamente.

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau a| luat recent orice arte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. Administrarea concomitentă a Bioflu Plus®, capsule moi cu inhibitori de monoaminooxidază (sau în termen de 14 zile de la retragerea acestora) poate duce la manifestări de toxicitate (inclusiv ameţeli, greaţă, tremor, spasme musculare, hipotensiune arterială sau hipertensiune arterială, hiperpirexie şi comă) şj de aceea este contraindicată. Administrarea de bromhidrat de dextromstorfan cu depresoare ale activităţii sistemului nervos central cum sunt antidepresive sedative/antihistaminice HI sedative, clonidină şi compuşi înrudiţi, neuroleptice, anxiolitice şi hipnotice (altele decât benzodiazepinele), talidomidă conduc la potenţarea efectului deprimant nervos central. De asemenea, alcoolul etiic potenţează efectul sedativ al antitusivelor centrale; în timpul tratamentului cu dextrometorfan se recomandă evitarea consumujui de băuturi alcoolice şi de medicamente care conţin alcool etilic. Pentru a evita supradozajul, nu se va asocia cu arte medicamente care conţin paracetamol. Alcoolul etilic (consum cronic), medicamentele inductoare enzimatice şi cele hepatotoxice cresc riscul afectării hepatice ale dozelor mari sau tratamentului prelungit cu paracetamol Absorbţia paracetamolului este accelerată de metoclopramidă şi domperidonă. Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului dacă'se administrează în prima oră de la ingestia de paracetamol. Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă reduce efectul paracetamolului. Dozele mari de paracetamol cresc efectul anticoagulantelor cumarinice probabil prin reducerea sintezei hepatice de profactori ai coagulării. în cazul administrării unor doze zilnice mai mari de 2000 mg paracetamol, pe perioade mai lungi de o săptămână, este necesară monitorizarea timpului de protrombină. Acest lucru nu este necesar în cazul tratamentului ocazional. Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari creste riscul de apariţie a afectării renale. Asocierea paracetamol-salicilaţi irebuie administrată pe termen scurt; diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasrretică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul hepatotoxicitătii acestuia. Datorită conţinutului în paracetamol, pot să apară vabri fafs scăzute ale glicemiei determinate prin metode oxidative sau o creştere falsa a valorilor serice ale acidului uric determinat prin metoda acidului fosfotungstic. Creşterile timpului de protrombină si ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică şi apar în special la doze mai mari de 8 g pe zi sau administrarea pe termen lung a unor doze de paracetamol mai mari de 3 - 5 g pe zi. Datorită pseudoefedrinei, Bioflu Plus®, capsule moi poate creşte efectele simpatomimeticelor, de exemplu decongestionante, derivaţi de ergoţamină (antimigrenoase) sau medicamente care scad apetitulalimentar, existând riscul apariţiei unor pusee hipertensive. Clorhidratul de pseudcefedrină poate" suprima parţial acţiunea hipotensivă a medicamentelor care interfera cu acţiunea simpatomimetică: bretilium, betanidină, guanetidină, debrisoquină, metildopa, agenţi blocanţi a- şi p-adrenergici.
Pseudoefedrina poate creste riscul de apariţie a aritmiilor la pacienţii care primesc glicozide digitalice, chinidină sau antidepresive triciclice. Administrarea concomitentă a Bioflu Plus®, capsule moi cu antidepresive triciclice poate hduce hipertensiune arterială, aritmie şi tahicardie sau poate potenta manifestările activităţii anticolinergice ' (pericol de apariţie a ocluziilor intestinale, retentie urinară, glaucom). Dacă este necesară utiizarea acestei asociaţii ăe medicamente, se recomandă reducerea dozei de antidepresive şi monitorizarea atentă a stării clinice a pacientului. Administrarea concomitentă a Bioflu Plus*1, capsule moi cu fluoxetină poate duce la potenţarea reacţiilor adverse ale dextrometorfanului (ameţeli, hiper-reactivitate) şi/sau a manifestărilor potenţiale ale toxicităţii (greaţă, voma, înceţosarea vederii, halucinaţi vizuale şi auditivei Utiizarea concomitenta cu paroxetină poate creşte riscul de apariţie a sindromului seroţoninergic (manifestat prin hipertensiune, tremor, mioclonie, hiperreflexie, confuzie, nelinişte, transpiraţie abundentă, schimbări de dispoziţie) şi se poate impune reducerea dozei sau oprirea tratamentului cu ambele medicamente. Se recomandă prudenţă în cazul asocierii de clorfeniramină cu:
- deprimante ale sistemului nervos central (antidepresive sedative, barbiturice, hpnotice, analgezice opioide, metadonă, neuroleptice, anxiolitice): asocierea cu clorfeniramină creşte riscul de deprimare centrală;
- atropină şi alte anticolinergice (antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope, disopiramidă, neurolepţice fenotiazinice) potenţează efectele de tip parasimpatolitic (constipatie, retentie urinară, uscăciunea gurii) prin efect aditiv cu dorfeniramina.
Utilizarea Bioflu Plus®, capsule moi cu alimente şi băuturi. Se va evita consumul de alcool etilic, cafea, ceai negru, băuturi energizante, fumatul.
Sarcina şi alăptarea. Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Datorită posibilei relaţii dintre apariţia de malformaţii fetale şi expunerea la pseudoefedrina în primul trimestru de sarcină'pe de c parte, iar pe de altă parte faptului că, în timpul ultimelor trei luni de sarcină, toţi inhibitorii sintezei prostaglandinelor pot expune fătul la toxicitate cardiopulmonară (hipertensiune pulmonară cu închiderea canalului arterial) şi renală sau pot să inhibe contracţiile uterului, medicamentul nu trebuie utilizat în timpul sarcinii. Pseudoefedrina se excretă în laptele matern în cantitate mare, putând determina reacţii adverse cardiovasculare şi neurologice la sugar. De asemenea, dextrometorfanul se excretă prin laptele matern. Au fost descrise câteva cazuri de hipotonie musculară şi apnee la sugari, după administrarea la mame a altor antitusive centrale în doze mai mari decât cele terapeutice. Clorfeniramina se excretă în cantităţi mici în laptele matern şi nu este recomandată administrarea la mamele care alăptează datorftă faptului că poate determina reacţii adverse la sugari (agitaţie sau iritabiltate). De aceea, ca măsură de precauţie, nu se recomandă administrarea medica meritului la femeile care alăptează.
Conducerea vehiculelor a folosirea utilajelor Bioflu Plus®, capsule moî are influenţă majoră asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Conducătorii de vehicule si cei care folosesc utilaje trebuie avertizaţi asupra riscului de somnolenţă şi ameţeli legat de utilizarea medicamentului. Informaţii importante privind unele componente ale Bîoflu Plus®, capsule "moi
Bioflu Plus®, capsule moi conţine sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categori de gjucide, vă rugăm să-f întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament Bioflu Plus®, capsule moi conţine p-hidroxibenzoat de meti care poate provoca reacti alergice (chiar întârziate).

3. Cum să utilizati Bioflu Plus*, capsule moi

Adulţi si adolescenţi: doza uzuală este de o capsulă moale Bioflu Plus®" seara, înainte" de culcare. Se recomandă utilizarea în asociere cu Bioflu®, capsule moi, acesta din urmă fiind administrat pentru ameliorarea simptomatologiei diurne. Nu se administrează copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani. Durata tratamentului trebuie să fie scurtă (maxim 5 zile).
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Bioflu Plus, capsule moi Pot apărea următoarele manifestări clinice: tremor, nelinişte, insomnie, tahicardie, creşterea sau scăderea marcată a tensiunii arteriale, paloare, midriază, retentie urinară acută, insuficienţă hepatică şi/sau renală acută, dureri abdominale, encefalopatie hepatică, acidoză metaboică, hipoglicemie, hiperpnee, convulsii, delir, comă, aritmii (inclusiv ventriculare), miocardită, tromboze vasculare, hipokaliemie. Datorită clorfeniraminei, efectele anticolinergice se pot agrava şi, de asemenea, pot apare aritmii cardiace, deprimarea SNC cu sedare excesivă, fenomene paradoxale de stimulare a SNC (halucinaţii, convulsii) şi hipotensiune arterială marcată. Dacă suspectaţi un supradozaj sau dacă un copil a luat din greşeală Bioflu Plus®, capsule moi, adresaţi-vă de urgenţă medicului sau celui mai apropiat spital.
Daca uitati sa luaţi Bioflu Plus, capsule moi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză din Bioflu Plus®, capsule moi la ora la care era programată. Dacă aveţi orice întrebări supimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Bioflu Plus®, capsule moi poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacţii adverse frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi, dar mai mult de 1 din 100):
- ameţeli, stare de confuzie;
- dificultăţi de coordonare motorie;
- anxietate, nelinişte;
- palpitaţii, aceelerarea ritmului bătăilor inimii (tahicardie);
- uscăciunea gurii;
- tremor;
- somnolenţă;
- greaţă, vărsături;
- creşterea sau scăderea tensiunii arteriale.
Reacţii adverse mai puţin frecvente (care afectează mai puţin de 1 din T00 pacienţi, dar rriai mult de 1 din 1000):
- diaree sau constjpaţie, dureri abdominale;
- modificări ale numărului de celule din sânge, cum sunt scăderea plachetelor din sânge (trombodtopenie), scăderea celulelor albe din sânge (leucopenie, neutropenie) care poate deveni severă îagranulocitoză) sau scăderea celulelor roşii, albe şi plachetelor din sânge prin diminuarea formării la nivelul măduvefhematogene sau prin distrugere periferică excesivă (pancitopenie);
- imposibilitatea de eliminare a urinii din vezica urinară, totală sau parţială (retenţie urinară);
- necroză tubulară acută cu insuficienţă renală acută (afectarea rinichilor);
- respiraţie dificilă;
- dureri de cap.
Reacţii adverse rare (care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacient, dar mai mult de 1 din 10000): '
- erupţi trecătoare pe piele;
- derrrîatită exfoliativă;
- inflamarea pielii şi ulceraţii ale pielii, umflarea feţei, laringelui, mâinilor, picbarelor si probleme de respiraţie (edem angioneurotic);
- sensibilitate crescută faţă de acţiunea radiaţiilor luminoase şj ultraviolete (fotosensibiizare);
- dureri musculare (mialgie);
- senzaţie anormală de percepţie a excitaţilor tactile, dureroase, termice sau vibratorii (parestezie);
- transpiraţie;
- reacţii extrapiramidale;
- halucinaţii.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.


5. Cum se păstrează Bioflu Plus®, capsule moi
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor. Nu utilizaţi Bioflu Plus®, capsule moi după data de'expirare înscrisă pe ambalaj. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. Medicamentele nu. trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere, htrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.


6. Informaţi suplimentare
Ce confne Bioflu Plus®, capsule moi
Substanţele active sunt: paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan sub formă de bromhidrat de dextrometorfan anhidru şi maleat de clorfeniramină. 0 capsulă moale conţine paracetamol 25tf,00 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30,00 mg, bromhidrat de dextrometorfan 10,51 mg corespunzător la brorrtiidrat de dextrometorfan anhidru 10,00 mg şi maleat de clorfeniramină 2,00 mg.
Celelalte componente sunt conţinutul capsulei - povidonă KE5, propilengicol, apă purificată, polietilenglicol 400 şi capsula - gelatină, glicerol sorbitol lichid parţial deshidratat, p-hidrdxibenzoat de metil, albastru brevetat V (E 13i), apă purificată.
Cum arată Bioflu Plus®, capsule moi si conţnutul ambalajului Capsule moi, ovale, de culoare albastra, care conţin o solutje vâscoasă limpede.

Ambalare:
Cutie cu 2 blistere din PVt/AI a câte 8 capsule moi.
» Intra in cont
Username:
Parola:
am uitat parola
cont nou
» Cosul de Cumparaturi
Cosul este gol

Transport produse farmacie online
» Producatori
Vezi cautarile